Koronavírus elleni transzlációs lakosságtámogató akció- és kutatócsoport

KETLAK

Coronavirus (SARS-CoV-2)

K E T L A K

Hogyan segíthet?

Koronavírus elleni transzlációs lakosságtámogató akció- és kutatócsoport

Amennyiben célkitűzéseinkkel egyetért és segíteni szeretné munkánkat, azt az alapítványunknak nyújtott támogatással megteheti. A járványt követően részletes visszajelzést adunk, hogy támogatását a COVID-19 elleni küzdelemben mire fordítottuk.

Transzlációs Medicina Alapítvány

Adószám: 18475441206 Cégjegyzékszám: 00 18 475441

Cím: 6725 Szeged, Pálfy utca 52/D.

Bankszámlaszám: MKB 10300002-28529730-00003285

E-mail: p.hegyi@tm-centre.org, Tel: +36703751031

AZ AKCIÓ- ÉS KUTATÓCSOPORT RÉSZLETES, TELJES NEVE

A PTE Transzlációs Medicina Központ (Általános Orvostudományi Kar, Szentágothai Kutatóközpont és Klinikai Központ közös egysége), a Transzlációs Medicina Alapítvány és a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet a SARSCoV- 2 koronavírus okozta egészségkárosodás mértékének és a halálesetek számának csökkentésére megalakult koronavírus elleni transzlációs lakosságtámogató akció és kutatócsoportja.

AZ AKCIÓ- ÉS KUTATÓCSOPORT VEZETŐSÉGE

Hegyi Péter

stratégiai és kutatás vezető

Nagy Anikó

lakossági akciócsoport és kutatás kommunikációjáért felelős vezető

Szentesi Andrea

operatív, megvalósításért felelős vezető

Erőss Bálint

prevencióért felelős orvosi csoportvezető

Molnár Zsolt

regiszterekért és terápiás vizsgálatok kidolgozásáért felelős vezető

Helyes Zsuzsanna

gyógyszerkutatások kidolgozásáért felelős vezető

Párniczky Andrea

gyermekgyógyászati vizsgálatokért felelős vezető

AZ AKCIÓ- ÉS KUTATÓCSOPORT TÖRTÉNETE

A Pécsi Tudományegyetem, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet (HOGYI) Transzlációs Medicina Központjainak (TMK) és a Transzlációs Medicina Alapítványnak (TMA) 2020. március 11-én megalakult a Koronavírus (SARSCoV-2) elleni Transzlációs Lakosságtámogató Akció- és Kutatócsoportja.

A három szervezet konzorciuma 2016-ban először informálisan,˙majd 2018-tól hivatalosan működik együtt, abból a célból, hogy a tudományos eredményeket mihamarabb a lakosság javára lehessen fordítani. A TM-et először a heveny hasnyálmirigy gyulladás és a cisztás fibrózisban szenvedő gyermekek területén próbálta ki konzorciumunk. Egy év leforgása alatt harmadára csökkentettük a hasnyálmirigy-gyulladás halálozását, két nappal rövidítettük a betegek bennfekvési idejét, 50%-kal az antibiotikum fogyást és jelentősen csökkentettük a betegellátás költségét. A cisztás fibrózis betegségekben szenvedő gyermekek számára indított prevenciós regiszterünk segítségével több esetben is sikerült a cukorbetegséget még a szövődmények kialakulása előtt diagnosztizálnunk, amivel sok gyermek életkilátását, élethosszát tudtuk, tudjuk növelni.

A TM kórházi tesztelése is megtörtént. A Székesfehérvári Kórházban (FMSZGYK) egy év alatt egy nappal csökkent a betegek bennfekvési ideje és 31%-kal az antibiotikum fogyás. Az elmúlt években több, mint 30 pályakezdő fiatal orvos csatlakozott a konzorciumhoz, a program képes volt külföldről is szakorvosokat hazacsábítani.

Az elmúlt négy évben a konzorcium közel 200 magasan jegyzett tudományos közleményt jelentetett meg a legrangosabb nemzetközi újságokban. Európai Alapú pályázatokból a TM program közel 3 milliárd Ftot tudott elnyerni, mely komoly műszerfejlesztést és munkahelyteremtést eredményezett az egészségügyi szektoron belül. A fenti, minden területen átütő siker komoly nemzetközi figyelmet és elismerést váltott ki.

Az Európai Tudományos Akadémia a Pécsi Tudományegyetem Transzlációs Medicina Központját bízta meg az európai TM fejlesztési javaslatainak kidolgozására, mely diszkusszióban részt vettek az USA és Anglia vezető kutatói és nem utolsó sorban a Nature Medicine és Science Translational Medicine főszerkesztői is.

MI AZ A TRANSZLÁCIÓS MEDICINA ÉS MIÉRT VAN RÁ SZÜKSÉG?

A XXI. században a tudomány megkerülhetetlenné vált a mindennapjainkban. Az elmúlt 20 évben robbanásszerű változás történt minden területen, beleértve a gépjárműipart, sportot, kommunikációt, közlekedést és betegellátást is. Ma a tudományos kísérletek, adatgyűjtések, elemzések és a tudományos eredményeken alapuló döntések meghozatala nélkülözhetetlenné váltak a jó minőségű betegellátáshoz. Nem véletlen, hogy az orvostudomány területén egy új fogalom jött létre, a Transzlációs Medicina, mely fő feladata felgyorsítani és hatékonyabbá tenni a tudományos eredmények hasznosítását, beleértve a betegségek megelőzését, terápiáját és követését is. A Transzlációs Medicina a XXI. század orvostudománya.

CÉLKITŰZÉSÜNK

A koronavírus járvány idején tudásunk és kutatómunkánk lakosság számára történő önkéntes és térítésmentes biztosítása. A koronavírus okozta egészségkárosodás, megbetegedések (COVID-19) és halálesetek számának csökkentése mind felnőtt, mind pedig gyermekkorban.

AKCIÓTERVEK

A lakosság egészségmegőrzésének és egészségjavításának biztosítása tanácsadással és olyan klinikai vizsgálatokkal, adatgyűjtésekkel, melyek közvetlenül a lakosság javára fordíthatók.

AKCIÓTERV: PREVENCIÓ

A) Tervezett kezdés: 2020. 03. 26.

Az elmúlt 10 napban 11 tudományterület 34 munkatársával kidolgoztunk egy olyan innovatív lakosság tájékoztatási és kutatási programot, (Personalized health education against the health damage of COVID-19 epidemic in Hungary (PROACTIVE-19): protocol of an adaptive randomized controlled clinical trial), amely világviszonylatban is egyedülálló és csökkentheti a SARS-CoV-2 halálozását és a járvány csúcspontja idején az ország egészségügyének terheit. Tekintettel arra, hogy a lakosság nagyrészének megfertőződése valószínűleg elkerülhetetlen, illetve a koronavírus okozta egészségkárosodás mértéke nem a vírustól, hanem a megfertőzött személy immunitásától és ellenállóképességétől függ, ez a klinikai kutatás -és egyben akcióprogram már a kutatás ideje alatt életeket menthet és csökkentheti az egészségügyi ellátás terheit.

Tekintettel arra, hogy jelenleg vakcina, illetve speciális terápia nincs a SARS-CoV-2 fertőzés elkerülésére a kormányzat járványügyi intézkedései nyújtanak hathatós lehetőséget. Az egyetlen jelenlegi beavatkozási lehetőség a későbbi koronavírus fertőzés szövődményeinek csökkentésére a fertőzésen még át nem esett lakosság egészségi állapotának javítása.

B) Tervezett kezdés: 2020. 04. 01.

Fontos annak vizsgálata, hogy az idős korban gyakran jelentkező krónikus megbetegedések, mint a magas vérnyomás, a szívelégtelenség, cukorbetegség, valamint immunológiai és krónikus gyulladással járó betegségek (pl. autoimmun és allergiás kórképek, reumatológiai betegségek) hogyan befolyásolja a szövődményes esetek kialakulási gyakoriságát és súlyosságát. Mindemellett, rendkívül fontos annak bizonyítékokon alapuló meghatározása, hogy az ezekre a betegségekre leggyakrabban használt, fentiekben felsorolt, potenciális rizikót jelentő gyógyszercsoportok valóban lecserélendők-e más gyógyszerekre, és az idős komorbid betegekben mi az optimális gyógyszerelés a légúti szövődmények súlyosbodásának elkerülése céljából. Akciócsoportunk rendkívül gyors adatelemzéssel a tudományos eredményeket még a járvány ideje alatt a lakosság javára tudja fordítani. RÉSZLETES KIDOLGOZÁS FOLYAMATBAN.

C) PROGNOSZTIKAI , DIAGNOSZTIKAI, ÉS TERÁPIÁS FAKTOROK AZONOSÍTÁSA

A KETLAK Meta-analízis munkacsoport célja, hogy 

C1) olyan analízisiket végezzen, amellyel tudományos megalapozottsággal pontos rizikóbecslést tudunk mondani a lakosság számára és jól körülírhatóan tudunk javaslatot tenni, hogy kik azok az állampolgárok, akiknek fokozott rizikójuk miatt mindenképpen otthon kellene maradniuk. 

C2)  olyan analízisiket végezzen, amellyel tudományos megalapozottsággal pontos adatot tudunk mondani a diagnosztikai vizsgálatok érzékenységéről.

C3) olyan analíziseket végezzen, amellyel  tudományos megalapozottsággal pontos rizikóbecslést tudunk mondani az intézetek, kezelőorvosok számára, hogy a hospitalizációra került betegeknek milyen rizikójuk van az intenzív ellátás szükségességére, gépi lélegeztetésre, többszervi elégtelenség kialakulására vagy halálesetre.     

C4)  olyan analíziseket végezzen, amellyel  tudományos megalapozottsággal pontos adatokat tudunk mondani, terápiás gyógyszertámadáspontokra és más betegségekre használt gyógyszercsoportok mellékhatásaira vonatkozóan, hogy melyek azok a gyógyszerek, amelyek súlyosbíthatják a vírusfertőzés lefolyását.

C5) olyan analíziseket végezzen, amellyel tudományos megalapozottsággal pontos adatokat tudunk mondani, hogy milyen intézkedések, tesztelések, védőfelszerelések lennének a leghatékonyabbak az egészségügyi dolgozók védelmének biztosítására.

C6) olyan analíziseket végezzen, amellyel tudományos megalapozottsággal pontos adatokat tudunk mondani, hogy a nem COVID-19-ben szenvedő betegek ellátására milyen hatással van a járványügyi helyzet. 

AKCIÓTERV: TERÁPIA

Tervezett kezdés: 2020. 04. 10.

Ezen akcióterv alatt gyermek és felnőtt COVID-19 regisztert kívánunk kidolgozni, mellyel folyamatosan tudjuk gyűjteni és feldolgozni a koronavírus által megfertőzött személyek betegellátás során keletkezett adatait, ezáltal tudjuk monitorozni a betegségeinek lefolyását és a terápiák hatékonyságát és költséghatékonyságát. Ezen akcióterv keretén belül klinikai vizsgálatok egészség-gazdaságtani végzését is tervezzük. RÉSZLETES KIDOLGOZÁS FOLYAMATBAN.

AKCIÓTERV: UTÁNKÖVETÉS

Tervezett kezdés: járványt követően. Ezen akcióterv célja a fertőzésen átesett populáció hosszútávú egészségmegőrzése. Az esetlegesen kialakult szövődmények mihamarabbi felismerése és kezelése. RÉSZLETES KIDOLGOZÁS FOLYAMATBAN.

AZ AKCIÓ- ÉS KUTATÓCSOPORT TAGJAI

ORVOSI ÉS METAANALÍZIS CSOPORT:

Szakács Zsolt, PTE, PhD hallgató, irodalomkutatás koordinátor

Földi Mária, PTE, PhD hallgató, irodalomkutatás

Dembrovszky Fanni, PTE, PhD hallgató, irodalomkutatás

Kanjo Anna, PTE-Heim Pál OGYI, rezidens, irodalomkutatás

Pázmány Piroska, PTE-Heim Pál OGYI, rezidens, irodalomkutatás

Szakó Lajos, PTE, PhD hallgató, irodalomkutatás

Hegyi Péter Jenő, PTE, szakorvos, intervenció tervezés koordinátor, intervenció kidolgozás

Váncsa Szilárd, PTE, PhD hallgató, intervenció tervezés, kidolgozás

Ocskay Klementina, PTE, PhD hallgató, intervenció tervezés, kidolgozás

Juhász Félix, PTE, PhD hallgató, intervenció tervezés, kidolgozás

Pár Gabriella, PTE, szakorvos, irodalomkutatás

Alizadeh Hussain, PTE, szakorvos, irodalomkutatás

Mandel Iván, PTE, szakorvos, irodalomkutatás

Hegyi Anita, PTE, PhD hallgató, irodalomkutatás

Nagy Ákos, PTE, szakorvos, irodalomkutatás

Hegyi Eszter, PTE, kutatóorvos, irodalomkutatás

Rumbus Zoltán, PTE, kutatóorvos, irodalomkutatás

Martonosi Ágnes, PTE-Heim Pál OGYI, rezidens, irodalomkutatás

Izsák Vera, PTE-Heim Pál OGYI, rezidens, irodalomkutatás

Solymár Margit, PTE, kutatóorvos, irodalomkutatás

Kéringer Patrik, PTE, PhD hallgató, irodalomkutatás

Imrei Marcell, PTE, PhD hallgató, irodalomkutatás

Frim Levente, PTE, projekt hallgató, irodalomkutatás

Dömötör Zsuzsa Réka, PTE, projekt hallgató, irodalomkutatás

Kriszta Zsófia, PTE, PhD hallgató, irodalomkutatás

Kriszta Gábor, PTE, PhD hallgató, irodalomkutatás

Rakonczay Zoltán, SZTE ÁOK, kutatóorvos, irodalomkutatás

Hartmann Petra, SZTE ÁOK, kutatóorvos, irodalomkutatás

Varga Gábor, SE FOK Orálbiológiai Tanszék, kutatóbiológus

Czumbel Márk, SE FOK Orálbiológiai Tanszék, szakorvos, irodalomkutatás

Lohinai Zsolt, SE FOK Konzerváló Fogászati Klinika, szakorvos, irodalomkutatás

Csupor Dezső, SZTE GYK, gyógyszerész, irodalomkutatás

KLINIKAI VIZSGÁLATI KOORDINÁCIÓ

Zádori Noémi, PTE, klinikai vizsgálati koordinátor

Vörhendi Nóra, PTE, klinikai vizsgálati koordinátor

Márta Katalin, PTE, klinikai vizsgálati koordinátor

REGISZTER KOORDINÁCIÓ

Vass Vivien, PTE, klinikai regiszter koordinátor

METAANALÍZIS KOORDINÁCIÓ

Kiss Szabolcs, PTE, PhD hallgató, metaanalízis koordinátor

LAKOSSÁGI TÁJÉKOZTATÁSÉRT FELELŐS CSOPORT

Sárközi Andrea, PTE-Heim Pál OGYI, szakorvos, csoportvezető

BIOSTATISZTIKAI CSOPORT

Farkas Nelli, PTE, csoportvezető, elemszám becslés, interim analízis, analízis tervezés

Németh Dávid, PTE, metaanalízis

Gede Noémi, PTE, metaanalízis

INFORMATIKAI CSOPORT

Farkas Richárd, PTE, csoportvezető, elektronikus adatbevitel, adattárolás, adatkezelés tervezés

ADAT-, BETEGKOORDINÁCIÓS, ÉS OKTATÓ CSOPORT

Miklós Emőke, PTE, csoportvezető, a résztvevőkkel történő kommunikáció kivitelezés személyi tervezése

Tóth Dominika, PTE, etikai koordinátor, etikai engedélyeztetés előkészítése, lebonyolítása

KOMMUNIKÁCIÓS CSOPORT

Dobszai Dalma, PTE, csoportvezető, a vizsgálatban részt vevők elérési csatornáinak és technikai módjának tervezése, munkacsoport kommunikáció koordinálása

Márta Attila, PTE, a vizsgálatban részt vevők elérésének technikai megvalósítása

Vágási Anna, PTE, design

JOGI ÉS ADATVÉDELMI CSOPORT

Czapári Dóra, PTE, adatvédelmi, jogi szakértő

Hegyi Eszter, SZTE, projekt hallgató

EGÉSZSÉG-GAZDASÁGTAN CSOPORT

Zemplényi Antal, egészségügyi közgazdász, egészség-gazdaságtani elemzés kidolgozása, Egészségügyi Technológiaértékelő Központ

MAGATARTÁSTUDOMÁNYI CSOPORT

Csathó Árpád, PTE, magatartástudományi szakértő

Birkás Béla, PTE, pszichológus,  PTE Magatartástudományi Intézet

Dezső Flóra, szakorvos, MH EK Honvédkórház

Erőss Attila, szakorvos, MH EK Honvédkórház

Lex Dániel PhD, szakorvos, MH EK Honvédkórház

FARMAKOLÓGIAI CSOPORT

Helyes Zsuzsanna, PTE-SZKK, farmakológus

Pintér Erika, farmakológus, PTE Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet

Pethő Gábor, farmakológus, PTE Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet

Varró András, SZTE, farmakológus, Szegedi Tudományegyetem

NÉPEGÉSZSÉGTANI CSOPORT

Kiss István, PTE, népegészségtan szakértő

Orsós Zsuzsanna, PTE

Németh Balázs PhD, PTE

BETEG ÉS KLINIKAI VIZSGÁLATOK BIZTONSÁGÁÉRT FELELŐS CSOPORT

Czopf László, szakorvos, PTE

BIOINFORMATIKAI ÉS ADATELEMZŐ CSOPORT

Gyenesei Attila, csoportvezető, Szentágothai Kutatóközpont

Herczeg Róbert, kutató, adatelemző

Kun József, kutató, adatelemző

Gálik Bence, kutató, adatelemző

DIAGNOSZTIKAI CSOPORT

Gombos Katalin, szakorvos, PTE Laboratóriumi Medicina

Nagy Tamás, PTE Laboratóriumi Medicina

TERÜLET- ÉS TELEPÜLÉSELEMZÉST TÁMOGATÓ CSOPORT

Fábián Attila - csoportvezető - Soproni Egyetem, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar

Szirmai Viktória - MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont

Schuchmann Júlia - MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Központ Regionális Kutatások Intézete

Schuchmann Péter - Pestterv Kft.

Keszthelyi Ákos Bence

EGYÉB SZAKÉRTŐI CSOPORT

Péterfi Zoltán, PTE, infektológus

Zsigmond Borbála, HPGYI, gyermekgyógyász

Berki Tímea, PTE, immunológus

Látogatók száma: